1 Aralık 2012 Cumartesi

New York New York .... The Best Place for Cigar Lounges

Teo'nun New York seyahatinden ...anıları....
9 günlük New York tatili öncesi yolluk olarak travel humidorumu doldurarak tatile hazırlanmıştım, amacım mevcutları tüketirken boşalacak alanları da doldurmaktı. Fakat gittiğimde şok oldum, koskoca şehirde puro içmek ciddi anlamda yasak sadece kaldırımda içilebiliyor hiçbir restaurant,cafe,bahçeli yerde içilemiyordu. Tahsin’in verdiği adreslerden ilki olan ve daha önce blogda bahsetmiş olduğu, kaldığımız eve yürüyerek 3 dakika mesafede yer alan OK Cigars’a gidip bir adet Padron 6000 alıp keyifle yakyordum. Dükkanda çalışanlar ve “regular” misafirlerle “irregular” biri olarak sohbet edip sağa sola bakarak keyifli bir 1 saat geçiriyorduk.2. durağım Davidoff Madison, inanılmaz çeşitler arasında içeceğim puroyu seçmekte zorlanıyorum ve ilgilenen kişiye soruyorum tavsiyesi Tortuga Limited Edition 2011 oluyor. Lounge a geçiyoruz içeride 2 aynasız yakmışlar Davidoff’ları New York Jets maçı seyrediyorlar, içerisi giderek kalabaklaşıyor ve sirkülasyon artıyor. Bizim haricimizde 4 kişi var biraz zaman geçtikten sonra içeriye spor şortuyla Jim giriyor Chicago’lu bir petrolcü, Suudi Arabistan private equity firmasında çalışan adını hatırlayamadığım birisi ve Porto Rico’lu bir dişçi birde tek New York’lu olan bir adamla purolarımızı içiyoruz. Onur’la sohbet ederken Suudi Arabistan’lı Türkçe mi konuşuyorsunuz diyerek lafa giriyor ve bir anda derin bir sohbet başlıyor aramızda, hepsinin ortak özelliği İstanbul’a gelmiş ve çok sevmiş olmaları. Puroların bitmesini hiç istemiyoruz Onur’la fakat şehirde görülmesi ve yapılması gereken çok fazla şey olduğundan 1,5 saat kalabiliyoruz ve tekrar geleceğiz diyoruz.


Bir  başka gün Meatpacking bölgesinde yer alan Standart Hotel’in (son zamanlarda tüm internet sitelerinde tuvaletinde çıplak insanların görüntülendiği otel) terasına çıkıp Hudson River’a doğru sunseti Hoyo de Monterrey içerek yaşıyorduk. Bu puroyu içebilmek için garson kadının soğuk ifadeli suratını çekmek zorunda kalmış olmama rağmen bu güzel görüntüye karşı puro içmenin keyfi herşeye değdi gerçektende.

Davidoff Madison’a 2.kere gidiyoruz bu kez kadro çok farklı. Wall Street ve İphone5’in lansmanı seyrediliyor ve herkes takım elbiseli. Puro olarak Zino Grand Master alıyorum bir adet ve keyifle yakıyorum, ekip dediğim gibi çok farklı ve bize de farklı gözle bakıyorlar biraz, sosyalleşme imkanı bulamıyoruz fazla, 1-2 mimik hariç J Zino Grand Master ise gerçekten müthiş gidiyor ve hiç bitmesin istiyorum.


Son gün uçağa binmeden tekrar Soho’da ki OK Cigars’a gidiyoruz, amaç belli puro içecez J Padron 1964 serisi ile Alec Bradley arasında gidip geliyorum, aslında Padron 1964 serisinden tüm tatil içmek istedim fakat bir türlü denk gelmedi ve elim Alec Bradley Black Market’e gidiyor (sanırım görüntü cezbetti süslü ringlerden pek hoşlanmıyorum). Puro 2 saate yakın gitti ve damakta bıraktığı tat müthişti gerçektende, puro ve tatil bitmesin istedim fakat her güzel şeyin bir sonu vardı maalesef hem puro hem de New York macerasının sonuna gelmiştik. Travel humidorumdaki Nat Sherman’dan ve JR Cigars’tan aldığım purolarla beraber İstanbul yoluna koyuluyordum akıllarda ise OK Cigars kaldırımları kalacak şekilde...


1 yorum:

Cuneyt Kilic dedi ki...

Merhaba, öncelikle yazınızı büyük bir heyecanla okudum. Ben de New York'a yeni geldim ve pek çok puro mekanı görmeme rağmen çok fazla ziyaret etme şansım olmadı. Sizin içtiğiniz puroları not ettim ve denemek istiyorum. Ancak bana bunların dışında tek olarak olarak alabileceğim (öğrenci olduğum için kısmen makul fiyatlı) ürünler önerebilir misiniz? Şu ana kadar içtiğim deneyimlerinde yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki; sert ya da hafif puro damak tadım değil. Orta sertlikte ve aromalı ya da doğal olması önemli değil. Sevgiler...